Cigarety - hit mladých

13. březen 201117:03Autor Veronika Velcerová

Cigarety - hit mladých

Všichni mluví o škodlivosti alkoholu, já zmíním jiného strašáka dnešní mládeže : cigarety. Procházím městem a do očí mi bijí děti s hořící cigaretou v ruce. Děti? Ano, v mnoha případech, nejen mládež, ale už i děti.


Vlastně ani nemusím do města, stačí vyjít z domu a na dětském hřišti v hloučku stojí několik školáků, mezi nimi vzhůru stoupá kouř z Marlborek. Nový „hit" mezi mladými? Jednoznačně ..  nevím jestli zrovna „hit", protože už to trvá, ale mladých kuřáků přibývá. Chuť cigarety zná v poslední době čím dál víc a víc mladých lidí, když pominu zapřísáhlé kuřáky, kteří ji znají už mnohem déle.
Současná mladá generace se totiž chová tak, aby zapadla mezi své vrstevníky. Snaží se napodobovat lidi ve svém okolí. Mnozí kouří jen kvůli tomu, aby zapadli do party, aby nevyčnívali, nad čím mi však zůstává rozum stát, to si opravdu neuvědomují, že ničí zdraví sobě? Nikoli těm, kvůli kterým to podstupují. Co mě však překvapuje mnohem více, je fakt, že jim v kouření v tak útlém věku nikdo nezabrání. Rodiče? Kouření se nedá jen tak přehlédnout, ale mladí jsou vynalézaví, stačí se nastříkat voňavkou. Nebo si toho rodiče opravdu nevšimnou, kolika z nich je to jedno? Kolik z nich to neřeší a přehlíží to? Mám několik přátel, které ke kouření dokonce rodiče vybídli, zapálili si se svým dítětem cigaretu v domnění, že jim kouření nezachutná a nebudou v tom pokračovat. Opak byl však pravdou. Většina z nich si teď nevystačí s krabičkou na pár dní.
Stejně jako alkoholu, ani cigaretám se vyhnout nedá, číhají na nás všude, souvisí s tím i různé akce, například diskotéky, kde se mladí pohybují častěji a častěji. Pro cigarety nemusí ani na diskotéku, zapálit si můžou relativně kdekoliv, v jakékoli restauraci, či „pajzlu".
Do očí bijící jsou i statistiky, které mluví jasně. Mladých kuřáků v posledních letech výrazně přibylo. Dokonce je prý mezi mladými ve věku 15 – 18 let více kuřáků než mezi dospělými.

Výsledky Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) z roku 2007 mluví jasně a pro Česko nejsou vůbec příznivé. Ve věkové skupině 15 až 18 let je 30 procent kuřáků, kouří o něco více dívek. V dospělé populaci kouří 26 procent lidí. Poprvé okusí cigaretu děti průměrně v deseti letech.

A jak jste na tom vy ve vztahu k cigaretám? Řekněte nám svůj názor tady nebo na našem facebookovém profilu. Můžete také hlasovat v anonymní anketě. 

Zdroj: idnes.cz

Sdílet článek YCube: Cigarety - hit mladýchYCube: Cigarety - hit mladýchYCube: Cigarety - hit mladýchYCube: Cigarety - hit mladýchYCube: Cigarety - hit mladýchYCube: Cigarety - hit mladýchYCube: Cigarety - hit mladýchYCube: Cigarety - hit mladýchYCube: Cigarety - hit mladýchYCube: Cigarety - hit mladýchYCube: Cigarety - hit mladýchYCube: Cigarety - hit mladýchYCube: Cigarety - hit mladýchYCube: Cigarety - hit mladýchYCube: Cigarety - hit mladýchYCube: Cigarety - hit mladých