Mezi čaji najdete i známé afrodisiakum, říká majitel čajovny

20. březen 201109:03Autor Peter W. Kucharčík

Mezi čaji najdete i známé afrodisiakum, říká majitel čajovny

Tentokrát jsme se v naší redakci zaměřili na téma čaje, jeho historii, dělení i přípravu. Proto pro vás chystáme sérii článků s tímto zaměřením. Nyní vám přinášíme zajímavý rozhovor s majitelem čajovny Jiřím Spisarem...


Jak jste se vůbec dostal k čajům?
Když jsem studoval medicínu, denně jsem navštěvoval různá zdravotnická zařízení a něco mi tam nesedělo. Cítil jsem se nenaplněn. Cítil jsem se víc přírodně založen. Tak jsem začal dělat v zahradnictví. Jednou jsem tam potkal jednoho kámoše, který je astrologem, a ten mi navrhl otveřít na Vsetíně čajovnu. Zrovna jsme nosili pískovcové kameny, když mi jeden spadl na nohu a od té doby jsem uvěřil, že jsem schopen vést čajovnu díky těmto lidem, kteří tam pořádají různé přednášky a prezentují různá učení. Bral sem to jako znamení a od té doby už čajovna funguje 10 let.

Nebylo to pro vás riskantní, když v té době nebyly čajovny ještě tak rozšířené?
Je pravda, že to byl risk, zvlášť, když u nás na Valašsku se čajům až tak neholdovalo. My jsme však šli s tím, že vydržíme a neupustíme od toho.

Na co jste vsadili ve vaší čajovně?

Tak určitě jsme vsadili na dobrou atmosféru, na různé delikatesy jako jsou například čaje s mlékem a podobně.

Kdy byly vlastně účinky čaje objeveny?
První zmínka o čaji je zaznamenána v Číně za císaře Šen - Nunga, který vařil vodu, aby byla čistá a náhodou mu do ní spadlo pár lístků čajovníků a on se nad ni natáhl, aby vytáhl lístky. Když si však přičichl, cítil lahodnou vůni. Takhle se prý objevil poprvé čaj. Legend je ale více.

Které čaje jsou nejdůležitější pro lidský organismus?
Řekl bych, že zelený čaj. Je asi nejdůležitější a nejvhodnější z hlediska detoxikace a osvěžení organismu. Do Česka se však moc nedováží pravý čaj a nedostává se mu velké popularitě. U nás v Česku mají větší tradice bylinky a různé bylinné směsi.

Co je pravdy na tom, že při větším množství má zelený čaj zdraví neprospěšné účinky na organizmus?
Tak zaleží na tom, co je velké množství. Já si to ale určitě nemyslím, určitě bych to neřekl jednak proto, že vedu čajovnu a také proto, že zelený čaj je na prvních místech v čajích.

Jaké druhy čajů rozlišujeme?
Máme čaje černé a zelené. Všechny  ostatní jsou jenom nálevy. Řadí se tam i nějaké  nečaje.

Proč nečaje?

Proč nečaje? Povím to jasně, je to proto, že to jsou totiž jenom bylinné odvary, které neobsahují čajovník.

Jak dlouho má správně trvat
příprava čaje?
Zhruba 10 až15 min. Ale existují i takové, co připravujeme několik hodin. Tyhle přípravy jsou spojené s různými obřady.

Kdo je největší dovozce čaje na světě?

Největší dovozce čaje je Čína a Indie.

Říká se, že některé čaje obsahují afrodiziaka. Je to pravda a pokud ano, které to jsou?

Ano, je to pravda, je to zrovna jeden čaj s názvem Sahleb. Připravuje se v arabských zemích a je to jedno z nejznámějších afrodiziak.

Máte v čajovně některé zajímavé čaje? Jaké to jsou?

Jak jsem vzpomínal, je to ten Sahleb, pak asi nejzajímavější tady v České republice jsou různé bylinné směsi. Například tu máme jednu směs na dýchací cesty a na tu já osobně nedám dopustit, je úžasná (úsměv). Jeden z nejlahodnějších čajů je také Puerh tzv. Čaj čínských císařů. Má učinky, které podporují trávení a taky hubnutí. Na hubnutí je tu pak ještě Brahmi, který je v tom mistr.
A pak tu máme Lapsang Souchong tzv. kouřový čaj, který se při výrobě vykuřuje a ještě Lemongrass, který je na detoxikaci a na zánět ledvin.

V poslední době mladí lidé poměrně hodně kouří. Jaký čaj byste doporučili na odvykání při kouření?

Určitě bych doporučil ajervúdské čaje a různé himalájské, konkrétně na odvykání je Pachaka.

 

Děkuji za rozhovor a jménem celé redakce YCube přeji mnoho úspěchů ve Vaší práci.
A vy jestli navštívíte někdy Vsetín a budete mít malou chvíli, tak vám doporučujeme zastavit se na nějaký ten dobrý kvalitní čaj, který stojí za to. Po celou dobu vás tam bude doprovázet
příjemná atmosféra, klid a skvělá nálada. Tak neváhejte, Čajovna Černý drak čeká.


Sdílet článek YCube: Mezi čaji najdete i známé afrodisiakum, říká majitel čajovny YCube: Mezi čaji najdete i známé afrodisiakum, říká majitel čajovny YCube: Mezi čaji najdete i známé afrodisiakum, říká majitel čajovny YCube: Mezi čaji najdete i známé afrodisiakum, říká majitel čajovny YCube: Mezi čaji najdete i známé afrodisiakum, říká majitel čajovny YCube: Mezi čaji najdete i známé afrodisiakum, říká majitel čajovny YCube: Mezi čaji najdete i známé afrodisiakum, říká majitel čajovny YCube: Mezi čaji najdete i známé afrodisiakum, říká majitel čajovny YCube: Mezi čaji najdete i známé afrodisiakum, říká majitel čajovny YCube: Mezi čaji najdete i známé afrodisiakum, říká majitel čajovny YCube: Mezi čaji najdete i známé afrodisiakum, říká majitel čajovny YCube: Mezi čaji najdete i známé afrodisiakum, říká majitel čajovny YCube: Mezi čaji najdete i známé afrodisiakum, říká majitel čajovny YCube: Mezi čaji najdete i známé afrodisiakum, říká majitel čajovny YCube: Mezi čaji najdete i známé afrodisiakum, říká majitel čajovny YCube: Mezi čaji najdete i známé afrodisiakum, říká majitel čajovny