Roman Povala – „Z naší party kluků je čistý jen jeden – a to jsem já.“

18. duben 201221:04Autor Veronika Velcerová

Roman Povala – „Z naší party kluků je čistý jen jeden – a to jsem já.“

Dnes otec dvou dětí a hlava rodiny, před několika lety však propadl drogám. Z kruhu feťáků se vyškrábal a dnes jim pomáhá. Mládeži představuje svoje přednášky a radí jim, nejen co se drog týká. Přečtěte si zajímavý rozhovor.


Jak ses vlastně dostal k drogám?

My jsme byli na základní škole taková parta pěti kluků, hráli jsme basket za školu, ale pak už z nudy jsme přemýšleli nad tím co budeme dělat, a shodou okolností mě napadlo, že bychom mohli zkusit jaké to je, nějaký alkohol. My jsme takový odstrašující případ, jelikož všech nás pět pak nějak začalo koketovat s drogami.

 

Kolik ti tehdy bylo let?

Když jsme začali s tím alkoholem tak nějakých 12-13, a než jsem vyšel základku, tak už to byly drogy, takže na střední školu už jsem šel s tím, že jsem požíval drogy.

 

Která droga byla „ta první" ?

My jsme pili, pak to bylo pár jointů, ale první droga jako taková bylo LSD, pak jsme zkusili nějaký perník, to už pak byla trochu jiná úroveň. Takže pak se už nekouřila tráva a nebralo se LSD, ale šňupal se perník.

 

Snažil ses zpočátku závislost schovávat před rodiči?

Mým rodičům strašně dlouho trvalo než to zjistili. Já jsem byl vzorný žák, neměl jsem ani jednu neomluvenou hodinu, ve škole jsem byl furt. Trvalo jim, než na něco, na nějakou maličkost přišli.

Něco tušit začali až ve chvílích kdy jsem začal mít zdravotní problémy, když jsem nemohl spát, rapidně jsem začal chudnout, černé kruhy pod očima, toho si začali všímat.

 

Jaká byla jejich reakce, když se o tvé závislosti dozvěděli?

Ve chvíli kdy si rodiče podle vpichů na ruce mysleli, že beru drogy, tak jsem to svedl na bitku a byla tam nějaká důvěra, takže mi věřili. Ale pak se to otec natvrdo dozvěděl od známé.

Rodiče mi chtěli pomoct, ale to nefungovalo a pak, když už toho bylo opravdu hodně, tak udělali takový v tu dobu pro mě nepříjemný krok. Vyměnili „FABku" doma a řekli mi, že mám přijít, až se sebou budu chtít něco dělat. Možná je to tvrdý krok, ale někdy je to asi potřeba.

 

Bylo těžké sehnat peníze na drogy? Jak sis je sháněl?

Nad tím jsem často přemýšlel, a hlavně ve chvílích kdy jsem doma něco sebral, abych získal peníze, bylo to těžké.

 

Byla to tvoje myšlenka s drogami přestat, nebo tě k tomu někdo dovedl?

K léčení mě nakonec přesvědčili rodiče, navštívil jsem kontaktní centrum jedné z celosvětově působících křesťanských organizací, kde jsem našel sílu s drogami skoncovat. Uvěřil jsem v Boha.

A po čtyřech měsících jsem se rozhodl jít na to léčení, trvalo to 12 měsíců. Pak jsem přišel domů, dodělal jsem si vyšší odbornou školu …

 

Kolik tvých přátel se ze závislosti vyléčilo tak jako ty?

Z té naši party pěti kluků je jeden čistý a to jsem já. Dva s drogami tak trošku koketují, ale další dva jsou ještě dnes na ulici. Mají píšťalku, psa značky pouliční směs, jezdí po velkých městech a žebrají.

 

Kdy se dá říct o člověku, že je feťák?

To je velmi individuální. Ale pokud člověk myslí na drogu, přemýšlí, konstruuje kdy, kde, s kým – tak to je ta chvíle, alespoň podle mě.

 

V poslední době se věnuješ přednáškám ve školách, jak dlouho už to děláš? Co ti to přináší?

Přednáším už 13let. Co mi to přináší – cítím to jako své povolání a úkol. Dělám to rád a moc mě to baví, baví mě být mezi mladými lidmi.

 

Pamatuješ si nějaký opravdu vtipný zážitek z některé přednášky?

Ano je jich spousta, hlavně u divadla které během besedy hrajeme, ale to se nadá předat na papíře.

 

Myslíš si, že se dá s tímto problémem bojovat natolik, že by alespoň z poloviny „vymizel"? 

To nevím, já se řídím heslem: I kdyby jeden jediný stálo to za to. Jinak to podle mě nejde.

 

Jak na tvou drogovou minulost reagovala tvoje manželka?

Marcelka? Je úžasná ženská, vzala si mě a důvěřuje mi. Toho si neskutečně vážím. S Marci jsem se poznal v léčbě. Její setra bydlela ve vesnici kde byla komunita Teen Challenge.

 

Snažíš se před tímto problémem už teď chránit své děti? Myslíš, že jim někdy popíšeš tvůj příběh?

Svým dětem se snažím věnovat jak jen to jde. Považuji to za to největší věno a investici do jejich budoucnosti. Jsem připravený svým dětem říci vše na co se mě zeptají, ale sám jim neplánuji říct nic.


Nosíš si případy, ve kterých figuruješ jako pomoc domů, nebo se na ně snažíš doma nemyslet?

Myslím, že slovo snažíš se je výstižné, někdy to jde, ale většinou se to bez emocí které si přinesu domů neobejde.
Foto: Roman Povala

 

Sdílet článek YCube: Roman Povala – „Z naší party kluků je čistý jen jeden – a to jsem já.“YCube: Roman Povala – „Z naší party kluků je čistý jen jeden – a to jsem já.“YCube: Roman Povala – „Z naší party kluků je čistý jen jeden – a to jsem já.“YCube: Roman Povala – „Z naší party kluků je čistý jen jeden – a to jsem já.“YCube: Roman Povala – „Z naší party kluků je čistý jen jeden – a to jsem já.“YCube: Roman Povala – „Z naší party kluků je čistý jen jeden – a to jsem já.“YCube: Roman Povala – „Z naší party kluků je čistý jen jeden – a to jsem já.“YCube: Roman Povala – „Z naší party kluků je čistý jen jeden – a to jsem já.“YCube: Roman Povala – „Z naší party kluků je čistý jen jeden – a to jsem já.“YCube: Roman Povala – „Z naší party kluků je čistý jen jeden – a to jsem já.“YCube: Roman Povala – „Z naší party kluků je čistý jen jeden – a to jsem já.“YCube: Roman Povala – „Z naší party kluků je čistý jen jeden – a to jsem já.“YCube: Roman Povala – „Z naší party kluků je čistý jen jeden – a to jsem já.“YCube: Roman Povala – „Z naší party kluků je čistý jen jeden – a to jsem já.“YCube: Roman Povala – „Z naší party kluků je čistý jen jeden – a to jsem já.“YCube: Roman Povala – „Z naší party kluků je čistý jen jeden – a to jsem já.“