"Když někoho chytí někdo, jak jde žitem kdes"

08. leden 201510:01Autor Daniela Holcová

Psychologický román Kdo chytá v žitě patřil ve své době k těm nejčtenějším. Pochází z pera autora Jeroma Davida Salingera, od kterého je známá ještě kniha povídek Devět povídek.


Příběh vypráví sedmnáctiletý mladík Holden Caufield, který byl vyhozen z přípravné školy a popisuje tedy jeho cestu domů. Cestou se setkává s různými typy lidí a získává nejednu zkušenost. Černý humor, kterým nám je tento příběh vyprávěn, nás více přibližuje k povaze pubertálního hocha, který cestou poznává nejen nové lidi a nová místa, ale také tak trochu sám sebe.

Kniha je vhodná nejen pro náročné čtenáře a je psána tehdejší mluvou mladých, proto může chvíli trvat, než se člověk začte. Nádherné úvahové pasáže ovšem vyrovnají jakýkoliv nedostatek, na který můžete narazit.

 

Ten pád, ke kterému se podle mě řítíš, je zvláštní druh pádu, takový strašný druh pádu. Člověku, který padá, není dáno ucítit ani uslyšet, že dopad na dno. Prostě padá a padá. A tohleto je určeno lidem, kteří v tom nebo onom období svého života hledali něco, co jim jejich okolí nemůže poskytnout. Nebo si aspoň mysleli, že jim to jejich okolí nemůže poskytnout. A tak se vzdali hledání. Vzdali se dřív, než začali vůbec hledat.Zdroj: http://www.databazeknih.cz/knihy/kdo-chyta-v-zite-1953?c=all

Sdílet článek YCube: YCube: YCube: YCube: YCube: YCube: YCube: YCube: YCube: YCube: YCube: YCube: YCube: YCube: YCube: YCube: