"Nerad píšu o lásce, ač mám lásku rád"

23. leden 201519:01Autor Tereza Lebedová

Jan Pokorný alias Pokáč je 24letý hudebník spolupracující s Voxelem (Václavem Lebedou). Voxelovi píše texty, které jsou velice chytlavé a vtipné. Podle Xindla X se jedná o jednoho z nejlepších českých textařů a protože pro mě taky, rozhodla jsem se s ním udělat rozhovor.


Studuješ někde, máš práci nebo se živíš jako textař?


Zrovna dodělávám magisterské studium na ČVUT (něco jako informatiku, konkrétně je to softwarové inženýrství a počítačové vidění), takže v nejbližší době asi začnu někde pracovat. Jako textař/muzikant se víceméně bavím a zároveň mi to i něco vydělává, což je fajn.Jak tě napadají texty, kde bereš nápady a inspiraci?

Většinou si první stanovím téma, o kterém chci psát, ideálně něco trošku originálního, co má třeba i nějakej "hlubší” smysl. Nerad píšu o lásce, ač mám lásku rád, tak jako téma do textu mi to nepřijde originální ani za mák. No a převést to do rýmu/písničky je pak věc, o které si myslím, že se zlepšuje tréninkem, stejně jako většina jinejch dovedností.Proč své texty nezpíváš sám?


Já jsem vždycky fungoval jako písničkář Pokáč, kterej si dělá texty i melodie. Potom funguju jako textař Pokáč, co dostane od Voxela melodii a téma a udělá na to text. A za třetí funguju jako člen dua Voxel&Pokáč, což jsou písničky, které jsem složil i otextoval, ale nabídnu je Vaškovi, jestli by je nezazpíval se mnou.Nevadí ti, že tvé texty používá Voxel?


Naopak, jsem za spolupráci s Vaškem moc rád, protože nás to podle mě oba baví a zároveň oba hudebně posouvá.Más někoho v rodině, kdo se taky zajímá o práci s texty nebo hudbou?

O práci s texty vůbec (smích), ale oba rodiče jsou muzikanti - máma hrála dlouho na kytaru, táta snad na všechny nástroje (klavír, akordeon, saxofon, ..). Takže asi nějaký hudební geny tam jsou, textový asi moc ne. 
Kde se vidíš za 20-30 let? Máš plány do budoucna, které chceš určitě splnit?

Moc neplánuju, za 20-30 let mi bude 44-54. Asi bych rád, abych nebyl zahořklej skoro senior, co vyhlíží důchod. V nejbližší budoucnosti bych se rád víc věnoval hudbě, textoval, koncertoval, co nejvíc šířil svoji muziku/texty (na úkor toho, že třeba ve full time IT jobu bych měl mnohem víc peněz, ale na muziku bych neměl čas), abych si za 10 let neřekl, že jsem to nezkusil, když jsem měl šanci. Tímto bych Honzovi chtěla moc poděkovat za čas, který si pro tento rozhovor našel a taky popřát co nejvíc štěstí, jak v osobním životě, tak i v hudebním a IT světě.


Sdílet článek YCube: YCube: YCube: YCube: YCube: YCube: YCube: YCube: YCube: YCube: YCube: YCube: YCube: YCube: YCube: YCube: