Slalomářka dolyžovala k nám do rádia

28. duben 201708:04Autor Tereza Ledvinková

Slalomářka dolyžovala k nám do rádia

Petra Kotrlová - 19letá středoškolačka, která od malička jezdí na lyžích. Z jejího koníčku se náhle stal životní styl, díky kterému už objezdila několik zemí, sjezdovek a setkala se s mnoha lidmi. Stala se českou reprezentantkou a juniorskou vícemistriní ve slalomu. Mě se ji pro vás podařilo vyzpovídat.


Jak ses vlastně dostala k závodnímu lyžování?

Tak přivedli mě k tomu rodiče, když jsem byla malá. Už ve dvou letech mě postavili na lyže a od té doby už to bylo celkem jasné, protože jsem si hnedka zvykla a mohla jsem jezdit bez pomoci. No a pak už jsem jezdila pořád.


Mohla bys říct, kolik medailí, či pohárů máš už ve své sbírce?

Chtěla jsem to jednou spočítat a nepovedlo se mi to (smích). Já fakt nevím, máme plnou garáž, plnou půdu. Odhaduju, že to bude přes víc jak 70 pohárů.


Které země jsi díky lyžování už navštívila?

Je jich málo, které jsem navštívila popravdě. V podstatě ale celá Evropa.


Která je podle tebe nejkrásnější?

Tak určitě Švýcarsko a Amerika taky není špatná, jinak mě se hrozně líbí v Česku.


Ve které to naopak bylo nejhorší?

Já myslím, že asi v té Litvě, tam jsou i podmínky těch lidí takové, nejsou tam vlastně ani sjezdovky – je to taková spíš lyžařská hala, taková velká lednička. To bylo opravdu zvláštní lyžování.


Dokázala bys vypíchnout nejlepší zážitek/moment tvé kariéry?

To je těžká otázka. Asi dva roky zpátky na mistrovství světa juniorů, tak když jsem dojela do cíle a dostala jsem se do první třicítky (což je celkem úspěch dostat se do třicítky na světě), tak to byla má největší radost v tom lyžování.


A je i něco, na co opravdu nerada vzpomínáš, třeba nějaké zranění?

Je tu pár věcí. Například loni jsem si v březnu urvala vazy v koleni, takže jsem půl roku nelyžovala, nesportovala nic. Tak na to se blbě vzpomíná. Teď už je to všechno dobré, jde se dál.


Kolik času ti zabere trénink a celková příprava?

(smích) Když se to tak vezme, tak my jedeme celý rok. V roce máme jenom tři týdny pauzu. Začneme někdy na konci dubna, potom jedeme celý rok, až do března, kde máme tu pauzu. Od pondělí do pátku trénujeme kondičku, někdy dvoufázově, někdy třífázově, víkendy volné a přes zimu nejsem doma vůbec. To máme každý den nabytý.


 

Jak se připravuješ, když není sníh? Na trávě se nelyžuje asi moc dobře ne? :D

No to ne. (smích) Hodně lidí si myslí, že je to spojené s travním lyžováním. Ale to vůbec. Prostě kondičku – atletika, plavání, gymnastika. Všechny možné varianty tréninku, na co si vzpomeneš v podstatě.


Když bychom se k tomu vrátili, bylo lyžování tvým jediným sportem, nebo jich bylo vícero mezi kterými ses rozhodovala?

Když jsem byla malá, tak jsem měla víc sportů – jako třeba tenis, cyklistiku, i atletika se zkoušela, popravdě i gymnastika, která se asi po dvou měsících zavrhla. Ale nakonec z toho stejně vzniklo to lyžování.


Hodně lidí by takovou fyzickou zátěž jen těžko zvládalo, jak se s tím vyrovnáváš ty? Chtěla jsi někdy skončit?

Byly takové dny, kdy jsem si říkala, jestli mi to za to vůbec stojí, ale hned následující den mi to tento názor vyvrátilo – třeba se mi povedl nějaký trénink nebo závod, a v tu chvíli vaše motivace zase naběhne zpátky. Většinou, když mám nějakou demotivaci, tak to trvá jenom pár dní. Jinak já už jsem zvyklá od toho malička. Pro mě už to není nějaká velká zátěž.


Nebyl sport pro tebe někdy problémem při studiích?

(smích) Na základce trošičku byl, ale na střední vůbec. Já se snažím se učit průběžně a se školou nemám teď sebemenší problém.


Takže ti Kostka vychází vstříc?

Úplné super. Myslím si, že jsem si nemohla zvolit lepší školu.


Proč ses vlastně pro Kostku vůbec rozhodla?

Hlavně kvůli tomu sportu. Protože jsem věděla, že mi budou tolerovat moje výjezdy a pokud budu mít třeba i 80 % absenci, tak jim to nebude vadit, když si všechny písemky a známky dopíšu. Třeba na vsetínském gymplu si myslím, že by to bylo trošku těžší, kdyby byla zrovna horší sezona a nedařilo se, tak si myslím, že bych nemohla lyžovat tak, jak teď lyžuju. 


Řekla bys prosím posluchačům, jaký obor studuješ a proč?

Pedagogické lyceum. A studuju ho proto, protože je tam zaměření na tělocvik. Napadlo mě, že by bylo dobré v budoucnu být třeba učitelem tělocviku. Bylo mi to sympatické. 


Plánuješ jít na vysokou školu?

Popravdě na začátku školního roku jsem byla hodně namotivovaná, že půjdu. V průběhu toho, jak jsem se připravovala, jsem si řekla, že škola s lyžováním, když chci oboje dělat na 100 %, moc nejde. Tak si dám teď roční pauzu a příští rok plánuju jít do Prahy.


Co plánuješ o té roční pauze?

Na Vsetíně máme takovou školu, jakože pomaturitní studium angličtiny. Takže budu asi rok chodit na Vsetín na angličtinu. Chtěla jsem zkoušet i nějaké kurzy a nové věci.


Myslíš si, že se ten sport dá skloubit potom s tou vysokou školou?

Já si myslím, že určitě. Je to ale o přístupu všecko. Když jste k učitelům milí, když se snažíte, tak nevidím problém.


Teď něco málo pro naše mužské posluchače, jsi zadaná nebo single?

Tak momentálně jsem single. Ukončila jsem zrovna nedávno svůj vztah.


Je těžké při tvém časovém vytížení vůbec na něco takového myslet? Nebo nějak ten čas organizovat?

Není. Všechno se dá skloubit, když se chce. Myslím, že v pohodě.


Jak tě podporuje tvá rodina a přátelé v tom, co děláš?

Všichni mě v tom podporují naprosto maximálně. Vždycky si na mě najdou čas, když jsem doma. Oni jsou rádi, že mě vidí. A tolerují to, když jsem pryč. Já si nemůžu stěžovat.


Máš i jiné zájmy kromě lyží?

Zájmů mám hodně. Třeba hrozně ráda kreslím, chodím na volejbal a do kina. Jinak jsem ráda doma, nebo trávím čas s kamarády.


Jak se připravuješ na nadcházející maturitu?

Já jsem začala s poctivou přípravou od září, už mám všecky knížky přečtené, umím 80 % ze všeho, já teď nevím, co budu celý měsíc dělat. (smích)

Všichni víme, že jsi hodně rychlá na sjezdovkách, tak zkusíme, zda jsi rychlá i mimo ně. Připravila jsem si pro tebe 10 krátkých otázek, které spočívají v co možná nejrychlejší jednoslovné odpovědi, abychom se o tobě dozvěděli co nejvíce.


Jsi připravená? Tak pojďme na to!

1.      Nejoblíbenější jídlo - pizza

2.      Barva - zelená

3.      Zima x léto - zima

4.      Mobil x počítač - mobil

5.      Auto x pěšky - pěšky

6.      Lyže x snowboard - lyže

7.      Tvůj vysněný muž – vysoký, tmavý, brunet… bruneťák (hlasitý smích)

8.      Kabelka x batoh - batoh

9.      Nejoblíbenější číslo - 8

10.   Kdybys mohla být nějaké zvíře, jaké by to bylo? - pesSdílet článek YCube: Slalomářka dolyžovala k nám do rádiaYCube: Slalomářka dolyžovala k nám do rádiaYCube: Slalomářka dolyžovala k nám do rádiaYCube: Slalomářka dolyžovala k nám do rádiaYCube: Slalomářka dolyžovala k nám do rádiaYCube: Slalomářka dolyžovala k nám do rádiaYCube: Slalomářka dolyžovala k nám do rádiaYCube: Slalomářka dolyžovala k nám do rádiaYCube: Slalomářka dolyžovala k nám do rádiaYCube: Slalomářka dolyžovala k nám do rádiaYCube: Slalomářka dolyžovala k nám do rádiaYCube: Slalomářka dolyžovala k nám do rádiaYCube: Slalomářka dolyžovala k nám do rádiaYCube: Slalomářka dolyžovala k nám do rádiaYCube: Slalomářka dolyžovala k nám do rádiaYCube: Slalomářka dolyžovala k nám do rádia