Co jste možná nevěděli o potkanech

08. únor 201717:02Autor Tereza Ledvinková

Co jste možná nevěděli o potkanech

Potkan. Zvíře, které ve většině lidí probouzí hrůzu a strach. Když se někoho zeptám, zda má rád potkany, okamžitě si představí toho ryšavě hnědého opelichaného tvora, který má plno nakažlivých nemocí, žije v kanálu a dokáže být pěkně nebezpečný. Spousta lidí však netuší, že existují i takoví potkánci, kteří jsou domácími mazlíčky.


    Před třemi lety jsme si domů pořídili domácího mazlíčka, kterého jsem si přála, vysnívala, žadonila o něj a prosila. Nakonec mi bylo požehnáno a dokonce jsme si pořídili DVA. Byly to dvě samičky domácích potkánků a já si tyto zvířátka velmi oblíbila. Za ty roky jsem si o nich nazjišťovala tolik informací, že bych mohla dělat potkaní veterinářku. Za tu dobu jsem se ale také setkala s lidma, kteří tuto rasu odsuzují a když jsem se jich zeptala na hlavní důvod té nenávisti, většinou buď nedokázali odpovědět, nebo odpověděli něco naprosto mylného, co se těchto zvířat vůbec netýká. Proto jsem se rozhodla tyto fámy uvést na pravou míru, dokonce i dovzdělat některé jedince.


   Už mnoho let je potkan považován za domácí zvířátko, které si lidi pořizují do svých domácností a pečují o něj. Nutno podotknout (a to je zároveň i prvním bodem, který málo kdo ví), že potkan, kterého si koupíte domů, je NAPROSTO odlišný od toho, kterého najdete u popelnice přehrabovat se v odpadcích. Domácí potkani jsou většinou mnohem menší, jsou druhem, který byl vytvořen k laboratornímu testování a jsou tak vyšlechtění, že by si venku ve vlhkém, mokrém a špinavém prostředí nevěděli rady a nepřežili by. A tudíž si prosím dávejte pozor na to, až se někomu budete smát, že má doma zvíře z kanálu.

   Další věcí je jejich inteligence. Teď se možná smějete, ale několik vědeckých výzkumů prokázalo, že potkan je s chytrostí na stejné vlně jako třeba delfín nebo opice. Důkazem je to, že jsem je nespočetně krát pozorovala, když začali něco vyvádět a nikdy jejich činy nebyly bezdůvodně. (Např. všechny piliny si zevnitř domečku vyhrabali před jeho otvory, aby byli jakože zabednění a chránění ze všech stran, ze kterých by jim do příbytku mohl někdo vlézt a ublížit jim. Dále třeba zjistili, že nemůžou skočit nikam, kde si nejsou na 100% jisti, že je čeká příjemný a pevný dopad. Takže to oťapkávají asi milionkrát, zkouší, zkouší, až to hecnou.) To je docela chytrý, ne?

   Jestli někdo někdy řekne, že jsou to špinavci nečistotní, válejí se ve všem možném hnusu apod., tak těmto odvážlivcům dobrovolně vysypu odpadkový koš na hlavu. Můžete mi věřit, když řeknu, že je to čistotnější zvíře než kočka, která má stejně jednu jedinou činnost denně a to umývat se a olizovat se. Tento mini tvoreček si totiž udělá ve své kleci, na tom nejvzdálenějším rohu záchůdek a nikde jinde svou potřebu konat nechodí, než do toho jednoho rožku. Dalším příkladem mohu být opět já a moje zkušenosti - po každém mazlení se potkanky asi 10 minut čistili a to od hlavy, přes břicho, zadek, až po ocas. Takže pokud jste vyšli ze záchodu POUZE s umytýma rukama, tak určitě nebudete čistotnější.

   "To zvíře by se ještě dalo, ale co ten ocas? To je odporné. Proto se mi nelíbí." To je asi ten nejlepší argument, jaký jsem kdy slyšela a že jsem ho slyšela skoro od všech. Haha. Je to živý tvor jako každý jiný a dovoluji si upozornit, že každý má něco "extra". Ať už kráva má vemeno, prase rypák, kůň velké zuby, tak potkani mají ocásek, který využívají například k balancování nebo přidržování. Na všech zvířatech se dá najít to krásné a ne hned odsuzovat za to, co člověku připadá nejškaredější.

"Fuj, to smrdí." Opět supr hláška, kterou mnoho lidí vypustilo z úst. K tomuto asi jediné - pokud se mazlíčkovi často a pečlivě čistí terárium, nikdy samo o sobě nemůže smrdět. Smrdí pouze to, co po sobě zanechá v kleci, a je jenom na majitelích, jak dlouho ho v tom nechají chodit. Taky po sobě splachujete vždy, nebo ne?

Jako poslední věc bych chtěla zmínit jejich nemoci a dopad nemocí na jejich věk. Toto bude trošku smutnější odstavec, ale neméně důležitý. Jak už jsem řekla v úvodu, jsou původně vyšlechtěni jako laboratorní tvorové. No a v laboratořích chtějí, aby byli náchylní na všechno, protože potom mohou vytvářet všemožné protilátky. Celá staletí byla tyto zvířata přetransformována, až už jim to tak zůstalo. A myslím tím tu náchylnost. Takže stačí, abyste si z venku na oblečení donesli nějaký virus nebo bakterii a přenesli ji na mazlíčka. Proto je hodně důležité si uvědomit, že potkani se dožívají mezi 1. - 2. rokem, zacož 3 roky jsou velká vzácnost. Většinou prohrají boj s plicními či kožními chorobami a rakovinou. 

Proto buďte schovívavý, a dopřejte jim krásný život plný lásky, i když je tak krátký. Oni se vám ODMĚNÍ tou svou.

Sdílet článek YCube: Co jste možná nevěděli o potkanechYCube: Co jste možná nevěděli o potkanechYCube: Co jste možná nevěděli o potkanechYCube: Co jste možná nevěděli o potkanechYCube: Co jste možná nevěděli o potkanechYCube: Co jste možná nevěděli o potkanechYCube: Co jste možná nevěděli o potkanechYCube: Co jste možná nevěděli o potkanechYCube: Co jste možná nevěděli o potkanechYCube: Co jste možná nevěděli o potkanechYCube: Co jste možná nevěděli o potkanechYCube: Co jste možná nevěděli o potkanechYCube: Co jste možná nevěděli o potkanechYCube: Co jste možná nevěděli o potkanechYCube: Co jste možná nevěděli o potkanechYCube: Co jste možná nevěděli o potkanech