Život bez odpadu?

05. listopad 201721:11Autor Jordanová Lucie

Život bez odpadu?

V neděli 5. 11. 2017 jsem měla možnost zúčastnit se přednášky ,,ZERO WASTE ‘‘aneb život bez obalu a bez odpadu. Přednáška se konala na Vinohradech v Praze od 10 hodin. Trvala přibližně dvě hodiny. Pořadatelka celé akce připravila také pohoštění a vše pouze ze zdravých potravin bez obalu!


Bez obalu je nezisková organizace, která v Česku prosazuje prodej na váhu znovupoužitelných obalů. Nejznámější propagátorkou bezobalové domácnosti, která tak žije i se svou rodinou je Bea Johnson. Žena, která dává přednášky o ,,Zero waste‘‘ po celém světě.

 

V neděli jsme měla možnost zúčastnit se právě takové přednášky, která mi toho dala opravdu hodně. Věděla jsem, o co se jedná a podobně, ale nikdy jsem to nebrala na těžkou váhu. Věděla jsem i to, že příliš mnoho odpadu není úplně to pravé ořechové pro náš život, pro ovzduší, které dýcháme nebo pro naší jedinečnou planetu Zemi. A proto jsem se začala na svět a na potraviny, které kupuji, dívat úplně jinak. Přednáška byla o tom, jak eliminovat potraviny v obalech či dokonce oděvy. Ale také o stravě a o obyčejné drogérii a o tom, jak ji nahradit různými přírodními věcmi, které se dají běžně doma vyrobit z naprosto přírodních věcí, které by nás nijakým způsobem nezatěžovaly. Jasně, že je jednodušší, zajít do supermarketu a nakoupit ovoce, zeleninu nebo jiné potraviny v plastových pytlících, než si zajít do pekárny pro čerstvé pečivo s vlastním látkovým pytlíkem, do řeznictví s krabičkou, či na trh s taškou. Ale když člověk chce a hledá, tak i potřebné potraviny v běžných supermarketech mohou nakoupit bez obalu. Díky těmto přednáškám se snaží přátelé naší planety předat zkušenosti lidem a minimalizovat tak odpady, které jsme schopní úplně zbytečně vyprodukovat. Jídlo, které se nakoupí bez obalu, je také podle mě mnohem zdravější, protože plast vypouští různé látky. A proto i to zdravé jídlo, které jsem měla možnost ochutnat nejen že bylo dobré, ale také skvěle vypadá. A právě teď mi přijde, že snižování produkce svých odpadů nedělá náš život složitějším, ale právě naopak, jednodušším.


V dnešní době se dá recyklovat opravdu téměř všechno, ale čeho je moc, toho je moc. A když vezmu v potaz, že průměrná rodina za rok vyprodukuje přibližně 1,2 tuny odpadu, což je opravdu hodně, tak co myslíte? Není potřeba se občas zamyslet i nad banálnostmi, které by nás někdy třeba ani ve snu nenapadly?

Sdílet článek YCube: Život bez odpadu? YCube: Život bez odpadu? YCube: Život bez odpadu? YCube: Život bez odpadu? YCube: Život bez odpadu? YCube: Život bez odpadu? YCube: Život bez odpadu? YCube: Život bez odpadu? YCube: Život bez odpadu? YCube: Život bez odpadu? YCube: Život bez odpadu? YCube: Život bez odpadu? YCube: Život bez odpadu? YCube: Život bez odpadu? YCube: Život bez odpadu? YCube: Život bez odpadu?