Fejeton škola

20. leden 201823:01Autor Friedrichová Kristýna

Co dělá ze školy pro děti horor? Jsou to špatné výsledky, přehnaná očekávání rodičů nebo něco úplně jiného?


Škola.
Jako malí jsme se do ní těšili, někteří jsme se ji děsili, ale víceméně, všichni jsme se jí dočkali. Takže si o ní můžeme povídat.
Názory na školu se různí, ale ukažte mi dítě, které se v neděli večer nemůže dočkat pondělní výuky a já mu obratem ukážu dveře do blázince. Ale teď vážně. Proč se bojí děti do školy chodit?
Možná proto, že jsou dospělí někdy moc hloupí a trápí své ratolesti, že když se nebudou dobře učit, dostanou zaracha. Když jim to ve škole nepůjde, najdou si špatnou práci a se špatnou prací se budou mít mizerně. Nejdřív povinnosti, potom zábava a opovaž se donést pětku!
Děti se školy děsí, za nezdar jsou trestáni a motivace učit se vlastně není motivací, ale výhružkou. Opravdu je tenhle systém a přístup rodičů v pořádku? Individuálně, na někoho určitě platí. Ale každý není vždycky jen někdo další. Kdyby si dala želva s gepardem závod v běhu, kdo vyhraje? No gepard. Ale kdyby si ten změřil síly v bazéně s delfínem, už by tak valně nedopadl. Chci jen poukázat na to, že jsme všichni lůzři. Ale když přijdeme na to své, jsou z nás šampióni. A to se dětem moc často nepřipomíná, že by mohly i vyhrát. Pořád se jen učí, že by se měly být prohrát. A tak jsou všichni smutní, když opouští školu a zjišťují, že vlastně nemají tušení, jak naložit se svým životem. Odmala se všichni snaží být jak taž dobří ve všem. Pak se stydí, že v pokusech o dokonalost selhávají. Zapomínají na své vášně a radosti. Přestanou chodit do kroužku, přestanou se zdokonalovat v jazycích, protože propadají z matiky. Na tu flétnu už chodit nebudeš, sedni si, učit se budeš.
Sečteno, podtrženo, nakonec nehaním tolik školu, jako některé rodiče samotné. Škola není špatná a je součásti onoho základu života, který si jako malí nevybíráme. 

Sdílet článek YCube: Fejeton škola YCube: Fejeton škola YCube: Fejeton škola YCube: Fejeton škola YCube: Fejeton škola YCube: Fejeton škola YCube: Fejeton škola YCube: Fejeton škola YCube: Fejeton škola YCube: Fejeton škola YCube: Fejeton škola YCube: Fejeton škola YCube: Fejeton škola YCube: Fejeton škola YCube: Fejeton škola YCube: Fejeton škola