Den, kdy zhasíná Země (fejeton)

26. leden 201820:01Autor Večerková Helena

Den, kdy zhasíná Země (fejeton)

Každý jsme se pozastavili nad krásou hvězd. Žel bohu, čím více světla ze Země, tím méně světla z hvězd. Fejeton založený na nápadu dnů Země, více či méně ekologických hnutí a pár světýlkách na obloze. 

Je rok 2071 a všechny zelené mozky, eko nadšenci a sluníčkářské polomozky dokázaly něco, co se zprvu zdálo nemožné. Každý rok, prvního července každý na zemi zhasne světla a důsledkem je to, že je nádherný pohled na noční oblohu. Tento den má upozornit na to, kolik nepotřebného světla, z reklam a neonů, zapomenutých rozsvícených světel, dennodenně svítí a zakrývá tak pohled na to strop samotné zeměkoule. První ročník této akce byl úspěšný, tak úspěšný že firmy na výrobu světel začaly distribuovat automatické světla, které se prvního července zhasnout, všechno samozřejmě za účelem šetření matičky Země.Něco, co se dělo za účelem pomoci naší drahé Zemi se po druhém ročníku zvrhlo v obrovský marketingový tahač. Kdo neměl tričko s trefným nápisem „Zhasnul jsem pro Zemi" nebo alespoň náramek, jako by nebyl. Kdo si nevyfotil oblohu plnou hvězd a neumístil fotku na sociální síť s duchaplným popiskem „Nepotřebuješ světlo, ony svítí za tebe J „ jako by nežil. Koho zajímá, že trička ze 100% bavlny vyráběly mladé děti ze zemí třetího světa. Koho zajímá, že špičkové mobilní telefony jsou masově montovány v Asii za minimální mzdu. Zhasnutí světla, přežít dlouhých šest hodin bez světla, byla oběť dostatečná.Při třetím ročníku přišla jedna nejmenovaná firma s takzvaným „neškodným světlem". Jeho cena byla o 15% vyšší než „běžné světlo" ale tímto jste neubližovali hvězdám.
Při brainstormingu nejmenované firmy padlo několik otázek a dohadů.
- světlo přece není o nic bezpečnější, hvězdy budou znovu zastíněné
- nepřivede to celou zemi do bankrotu?
- co ti, co si bezpečné světlo nemůžou dovolit? Budou nuceni žít ve tmě?Šéf ale řekl, že má rodinu, kterou musí živit. Řekl, že nikde není prokázáno, že světlo hvězdám škodí. Že se o sebe hvězdy postarají samy. Že hvězdy jsou tu pro to, aby svítily a ne, aby se na ně dívalo. Jak může světlu uškodit světlo? Budete teď demonstrovat za práva hvězd? Budou mít právo volit? Právo vzdělání? Nemyslím si. Mám děti, které chtějí jít na vysokou, řekl šéf. A jak řekl šéf, tak také bylo.Proto se psal rok 2073 a prvního července na Zemi svítili lidé bezpečným světlem, nosily trička ze 100% bavlny a fotili fotky na telefony. A hvězdy svítily bez povšimnutí. Protože činy nejsou důležité, čím víc peněz na účtu, tím víc jsi člověkem. 

Sdílet článek YCube: Den, kdy zhasíná Země (fejeton)YCube: Den, kdy zhasíná Země (fejeton)YCube: Den, kdy zhasíná Země (fejeton)YCube: Den, kdy zhasíná Země (fejeton)YCube: Den, kdy zhasíná Země (fejeton)YCube: Den, kdy zhasíná Země (fejeton)YCube: Den, kdy zhasíná Země (fejeton)YCube: Den, kdy zhasíná Země (fejeton)YCube: Den, kdy zhasíná Země (fejeton)YCube: Den, kdy zhasíná Země (fejeton)YCube: Den, kdy zhasíná Země (fejeton)YCube: Den, kdy zhasíná Země (fejeton)YCube: Den, kdy zhasíná Země (fejeton)YCube: Den, kdy zhasíná Země (fejeton)YCube: Den, kdy zhasíná Země (fejeton)YCube: Den, kdy zhasíná Země (fejeton)