Rozhovor se skupinou Traverza

29. březen 201812:03Autor Novák Michal

Rozhovor se skupinou Traverza

Traverza je poměrně mladá kapela z Valašska, přesněji s Brumova-Bylnice. Všechno začali v roce 2015 Tomáš Satín Radek Bartošák. Kapela hraje převážně rockovou hudbu. Ogaři si píšou taky vlastní texty, mezi které patří například písnička Letní nebo Adéla. Kapela se postupnými krůčky snaží dostat do povědomí všech lidí, kteří se chtějí bavit.


Na úvod se divákům, co vás neznají, můžete stručně představit.

Nějak stručně, my jsme mladá rocková skupina z okolí Brumova a hrajeme asi 2 roky. Za tu dobu jsme udělali nějaký krok dopředu a vytvořili jsme si nějaký okruh posluchačů, kteří nás pravidelně navštěvují na koncertech.Začátky kapelyJak vznikla skupina Traverza?

Já s Radkem jsme se poznali na zábavě a zjistili jsme, že máme společné zájmy, například, že oba hrajeme na kytaru, posloucháme podobnou muziku. Tak jsme začali hrát spolu. Postupně jsme hráli na oslavách a pak nás napadlo založit kapelu. Přidali se členové, nejdříve basák Mates a pak se vystřídali bubeníci.


Chtěl jsi v mládí hrát v kapele?

Já jsem vůbec neměl takové představy. Byl jsem hodně zaměřený na hokej a k hudbě jsem se dostal díky taťkovi, který hraje celý život, ale nikdy jsem si nepředstavil, že by to tak rychlým tempem šlo rychle nahoru.


Kdy byl první nápad založit Traverzu?

S Radkem jsem se potkal 2015, ale nápad Traverzy přišel až 2016 a první koncert byl u mých známých v Brumově a to bylo v únoru 2016.


Jak vznikl název Vaší kapely?

Traverza vlastně z toho důvodu, že já s Radkem jsme vystudovali zdejší průmyslovku. Já tento rok končím. No a právě v jedné hodině učitel zmínil slovo Traverza, mně se to hodně líbilo, a jelikož nebyli nápady, tak jsme se shodli na názvu Traverza.


Měli jste více návrhů?

Jiné návrhy nebyly, jenom Radek to chtěl převést do Angličtiny, ale já si myslím, že tohle je lepší.


Co berete jako Vaše první velké vystoupení?

Přišlo po prvním koncertu ve zmiňovaném Brumově. Zájemci si nás zavolali do Bylnice na Bylnica fest, kde jsme si zahráli na větším pódiu. Myslím, že na začátek jsme nabrali dobrou zkušenost.


Bubeník se často ve Vaší kapele střídá, čím to je?

My jsme začali sporadicky s bubeníkem Michalem Strnadem, který ale po prvním koncertu ukončil své působení. Takže jsme byli chvíli bez bubeníka. Potom jsme naštěstí před Bylnica festem našli Pavla Číže, který s námi bubnoval půl roku, pak ale bohužel přešel do jiné skupiny. Dlouho jsme bubeníka nehledali. Náš basák Mates hrál se Zbyňkem ve společné kapele, ještě před Traverzou, tak jsme se domluvili a rychle se sehráli. První albumNedávno jste pokřtili vaše první album, řekněte nám o tom něco víc.

Křest proběhl 24. února v Brumově v Restauraci pod Hradem. My jsme z toho nechtěli dělat velkou akci. Chtěli jsme tam nejvíce věrných fanoušků. Udělali jsme z toho normální koncert, ale druhou sadu jsme hráli jenom naše písničky z alba, které nám pak pokřtil můj taťka, který se hudbě na Valašsku věnuje celý život. Album měl původně pokřtít závodník Jaroslav Orság, ale ten se bohužel nemohl dostavit. Akce to byla výborná a mohlo se dostavit kolem 150 lidí, což je krásné a všichni si akci pozitivně chválili.


Šlo i o charitativní akci, kolik jste vybrali, pro koho?

Jelikož to byla naše akce a neměli jsme vstupné, tak jsem navrhl vstupné dobrovolné. A Toma napadlo, že by nebylo špatné, peníze někomu darovat, kdo je potřebuje. Přemýšleli jsme komu. Já mám spolupracovníka, který má bratra, který je od narození po obrně a je ochrnutý. Celkem jsme darovali 18 tisíc. Částkou 10 tisíc přispěl již zmiňovaný Jaroslav Orság.Vlastní písničky a plánované akceMáte vytvořené vlastní písničky, jak je píšete?

O písničky se většinou dělíme, Radek skládá hudbu a Tomáš píše text. Spousta lidí mi říká, jak můžu napsat také texty. Já řeknu, že vše mám za 10 minut a písnička je hotová. Všichni kulí oči, já to sám nechápu, ale je to tak. Mě popadne nálada, vezmu papír a píšu, pak to společně na zkoušce dáme dohromady, zahrajeme si to a je hotovo. Zatím slyšíme jenom samé pozitivní ohlasy od našich fanoušků.


Máte i vlastní youtube kanál, kde písničky nahráváte?

Písničky nahráváme ve studiu u pana Šebáka. Písničky do alba jsme nahrávali maximálně 2 týdny. Třeba i postupem času uděláme klip k písním, protože nápady máme, ale ještě necháme fanoušky překvapit, ale mají se na co těšit.


Jak se připravujete na koncert?

Před koncertem musíme dát minimálně jednu zkoušku, když se povede, protože času je méně a méně. Na zkoušce se domluvíme, co budeme hrát, co to je za akci a další potřebné informace.


Jak se vůbec dá na nějaký koncert dostat, musí Vám někdo zavolat?

Lidi se ozývají přímo na facebookové stránky, nebo občas nám zazvoní telefon, když nás někde chtějí. A pak se už domluvíme mezi sebou co a jak.


Jak často máte vystoupení?

Je to spíše, jak se podaří, hodně to záleží na ročním období, protože v létě je více akcí, než v zimě. Minulý rok jsme hráli šest víkendů v kuse.


Popište divákům nejlepší zážitek, co máte a pak naopak ten nejhorší.

Nejlepší zážitky jsou ty pocity, když stojíme na pódiu a všichni se baví, nic víc mě právě nenapadá. A nejhorší je asi ten, kdy jsme hráli na zábavě v Ratiboři a hned na začátku za námi na podiu vylezl nepříjemný pán, kterému se hudba nelíbila. Následně začal na pódiu dělat bordel. Nakonec pro něj dojela policie.


Kde Vás v nejbližší době můžeme vidět?

V nejbližší době musíme respektovat maturitu. Takže akcí bude méně. Nejbližší jistý termín je 22. června Vsetínský happening, na kterém jsme i v loni hráli.


Máte i vlastní trička, kde se dají sehnat?

Na naši facebookové stránce nabízíme, že budeme vyrábět další sadu triček, které můžete vidět na většině fotek. Pokud máte zájem, tak nám napište do zpráv, to samé i ohledně cédéček. 


Chtěl bych poděkovat skupině Traverze, že si udělali čas na rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů!

M.N.

Sdílet článek YCube: Rozhovor se skupinou TraverzaYCube: Rozhovor se skupinou TraverzaYCube: Rozhovor se skupinou TraverzaYCube: Rozhovor se skupinou TraverzaYCube: Rozhovor se skupinou TraverzaYCube: Rozhovor se skupinou TraverzaYCube: Rozhovor se skupinou TraverzaYCube: Rozhovor se skupinou TraverzaYCube: Rozhovor se skupinou TraverzaYCube: Rozhovor se skupinou TraverzaYCube: Rozhovor se skupinou TraverzaYCube: Rozhovor se skupinou TraverzaYCube: Rozhovor se skupinou TraverzaYCube: Rozhovor se skupinou TraverzaYCube: Rozhovor se skupinou TraverzaYCube: Rozhovor se skupinou Traverza