Salvator Soška X Samuel Martinko - absolventský rozhovor

09. duben 201821:04Autor Martinko Samuel

Salvator Soška X Samuel Martinko - absolventský rozhovor

Tento článok je pre tých ktorý premeškali živé vysielanie absolventského rozhovoru v Kostka rádiu. Môžete sa dozvedieť všetky zaujímavosti ktoré vám ušli prípadne si ich pripomenúť!


V skratke mi skús povedať niečo o sebe.

Dobře tak jmenuji se Salvátor Soška a pocházím z Valašských Klobouků. Ve svých 15 letech jsem se začal věnovat svému hlavnímu projektu. Také se věnuji sportu, mám rád marketing, branding a šíleně rád řídím auta.Okrem toho že popri práci hodne cestuješ, aká bola tvoja posledná odpočinková destinácia ?

Je to asi čtrnáct dní zpět, co jsem navštívil Jeruzalém a pak jsem si ještě letěl odpočinout do Lisabonu. No a v neděli mě čeká výlet do Ženevy.Čo konkretne chceš navštívíť v Ženeve?

Už mám takový rituál, půjdu navštívit autosalon.Aj si niekedy študoval v zahraničí?

Dohromady čtyřikrát, o letních prázdninách v Edinburgh, Dublinu a Corku na jihu IrskaNa ktorú destinaciu alebo tento pobyt spomínaš najlepšie ?

To je těžké říci, protože každý tento pobyt měl něco do sebe. Můj první pobyt byl ve čtrnácti letech. Nevěděl jsem co od toho čekat, nebyl jsem oklepaný a najednou jsem se objevil na letišti a čekala mě má „host family". Tak jsem si nejdřív dva týdny zvykal na nové lidi…No a každý pobyt si potom byl podobný ale zároveň každý v něčem jiný. Poznal jsem spousty lidí z celého světa, se kterými se teď navzájem navštěvujeme v Itálii, ve Španělsku ale také i v Česku.Keď hovoříš o tých pozitivach čo si si odniesol ako najvačšiu skusenosť ?

Nejspíš bych řekl, že to bylo poznávání kultur. Každý člověk, se kterým jsem se poznal, byl úplně jiný. Ve skupině lidí, každý z jiné země, bylo jedno, odkud jste, hlavní byla zábava.Doporučil by si to každému?

Určitě, jestli je ta možnost. A nejen jazykový kurz ale také aby poznal různé země víc, než jen z hotelu. Ale také s lidi, kteří ti mohou ukázat víc, než jen kavárnu na hlavní ulici.Tak a teraz k inej téme, vravel si že športuješ je to pravda?

Teď si spíše jen zahraju squash, ale dřív jsem docela sportoval v odvětví extrémních sportů. Jako malý jsem jezdil na skejtu a pak jsem přešel na koloběžku, což mnoho skejťáků nechápe.Ako moc sa hanbíš za to, že si jazdil na kolobežke ?

Ne, absolutně vůbec, protože když jsem začínal tak trend koloběžek byl ještě jen v začátcích. Tak jsem se dostal rychle dost vysoko, získal spoustu sponzorů, kteří mi platili a propláceli závody.Narozdiel od svojich rovesníkov už platíš dane, je to pravda? Priblíž nám to.

Bohužel jo, naštěstí jen že zisku a ne z DPH ale i k tomu už se tomu blížím. Vlastně jsem jednatel společnosti WE ARE FERDINAND.Tak keď si jednatěl tak mi môžeš povedať prečo zrovna poznožky ?

Ono to byla taká shoda okolností, v patnácti jsem se začal mixovat v rodinné firmě, kde jsem začal dělat základní věci jako redesign loga, správa eshopu, stránek, propagace skrze videa apod. Ale tak nějak jsem se neztotožňoval s tím, co rodiče dělají.

Chtěl jsem založit vlastní značku, kde hlavním kritériem bude kvalita, design a cena bude sekundární. A to bylo to prvotní, proč jsem se rozhodl něco založit a požádal kámoše, momentálně kolegu, zda by se mnou šel do nějakého gentleman store-u, kde bychom prodávali výbavu pro gentlemany.

Asi po půl roce jsme se rozhodli, jestli by nebylo lepší investovat do něčeho, co nás z toho nejvíce baví a že by to mělo asi větší úspěch. A to byly ponožky.A ako se ti v tomto smere darí?

Sebechvála smrdí. Ale jinak moc dobřeZaujal ma názov tejto firmy a to WE ARE FERDINAND, čo to znamená, ako to vzniklo?

Jen tak jsme dávali dohromady nápadym a vzpomněli jsme si na prezidenta Václava Havla a na inauguraci, kdy měl vytažené kalhoty… A jeho pseudonym, pod kterým psal knihy -  Ferdinand. Líbila se nám jeho politika a názory.Keď sme tedy při tých politikoch, má nejaký politik alebo známa osoba v oblube vaše ponožky?

Jo, co se týče politika, vím o Dominikovi Ferim, ale také spousta influencerůKeď hovoříš o Dominikovi Ferim… máš s ním aj osobný kontakt alebo to vzniklo tak spontánne že našiel vašu značku?

To bylo hodně spontánní, byli jsme na jedné přednášce, a když to skončilo tak jsem vybalil ponožky a letěl za ním, jestli se mu nelíbí. A pak už jsme navázali i osobnější kontakt.Čo teda považuješ za najväčší úspěch v tomto okruhu?

Za mě je to říjen 2017, kdy jsme představili art kolekci na Design Blocku. To je jedna z největších fashion akcí ve střední Evropě a dostali jsme se tam vůbec jako první ponožky.Tak mi teda povedz o tých návrhároch s kterými spolupracujete

Hlavně teda oslovujeme české ilustrátory, grafiky, designery a s nimi poznáváme nepoznané designy a ty následně vyrábíme.Ja osobne som si před nedávnom kúpil ponožky značky Happy Socks s kterými spolupracoval český designer Pasta Oner a s jeho priteľkou ste takžiež spolupracovali, plánuje spoluprácu například aj s ním?

Myslím si, že on lítá na jiných sférách spolupráce ale máme tam spoustu jiných na podobné úrovni.Ako sa vlastně bežný člověk môže dostať k vašim ponožkám …máte nejaké kamené obchody alebo podobne ?

Eshop funguje od začátku od roku 2016, ale také vznikli spolupráce s lokálníma značkami a kamennými obchody po celé republice, dohromady jich je asi dvacet.Ako dlho už fungujete, keď už ste sa takto roztiahli ?

Rok a pět měsíců.Porozprávaj mi o tých fashion weekoch a fashion akciach, obcádzate to pravidelne ?

Celá značka se představovala v Praze, na design marketu, kde vlastně byly vybrány nevšední značky z především Českého prostředí. Tam už jezdíme pravidelně. Také jezdíme do Bratislavy, kam taky plánujeme expandovat. Ale už se to snažíme selektovat podle zaměření a úrovně jednotlivých akcí.V skratke aké sú plány do budúcna s touto značkou?

Ponožky pro firmy. Úplně náhodně nás oslovila dopravní společnost, že by chtěli pro své partnery dva tisíce ponožek. A tak jsme si řekli, že by to mohli byt zajímavé dělat ponožky pro firmy, kterým záleží na jejich vizuálu. A teď máme dalších šest podobných projektů do budoucna.

Také budeme dělat celý rebranding, nové logo a nové sepínání ponožek.Keď už sme sa bavili o tých uspechoch, skús nám niečo povedať aj o neuspechoch ktoré sa spájajú s podnikaním

Jasně, byli i ty, už když jsme například oslovili designery, kteří nám odpověděli, že nemají zájem. A také už se nám stalo, že jsme měli velké náklady a malé příjmy a to dohromady nejde. Ale byly to spíše takové začátkové neúspěchy.Plánuješ sa do budúcna venovať ponožkám alebo sa vrhneš na iný obor?

Tak první plán je dokončit střední školu a pak vysoká škola, obor brand making a brand managment.A čo nejaká výzia štúdia v zahraničí ?

Asi ani ne, skrz to, že mě baví ten business a to by úplně nešlo dělat dálkově z ciziny. Ale nějakému Erasmu bych se nebránil, business počká.Prejdeme teda už na inú tému u vás momentálne aktuálnu… Čo hovoříš na výsledky prezidentských volieb ?

No nadšený nejsem, co si budeme nalhávat. Čekal jsem to jinak, ale dopadlo to tak, jak to dopadlo.A kto bol teda tvoj favorit ? A prípadne prečo ?

V prvním kole to byl rozhodně pan Fišer, líbili se mi jeho názory, co se týče evropské politiky a v spoustě další věcech.Takže počítam že v druhom kole si mal iného favorita než je aktualny prezident je to tak?

Tam to bylo buď a nebo, ve zkratce -  s Milošem Zemanem nesouzním.Toto teda bola taká vážnejšia tématika prejdeme teda na niečo lahšie keď už sme teda v rádiu čož je spojené s hudbou povedz nám aký je tvoj oblúbený žáner, interpret a podobne

Většinou je to teda alternativní hudba, klidná ale mezi mé oblíbence patří také The Luminers na kterých jsem byl také na koncerte. Z jiné branže například Macklemore.Ktorý doterajší koncert si si najviac užil?

Macklemore byl fakt výborný.

 

 

Blížime sa teda k záveru tohoto rozhovoru takže Salvi …pokiaľ máš niečo na srdci čo by si chcel povedať, teď máš možnost.

Asi jen tolik že děkuji svému dlouholetému příteli, tedy tobě, že jsi mě pozval, moc jsem si to užil.

 

 

 

Sdílet článek YCube: Salvator Soška X Samuel Martinko - absolventský rozhovorYCube: Salvator Soška X Samuel Martinko - absolventský rozhovorYCube: Salvator Soška X Samuel Martinko - absolventský rozhovorYCube: Salvator Soška X Samuel Martinko - absolventský rozhovorYCube: Salvator Soška X Samuel Martinko - absolventský rozhovorYCube: Salvator Soška X Samuel Martinko - absolventský rozhovorYCube: Salvator Soška X Samuel Martinko - absolventský rozhovorYCube: Salvator Soška X Samuel Martinko - absolventský rozhovorYCube: Salvator Soška X Samuel Martinko - absolventský rozhovorYCube: Salvator Soška X Samuel Martinko - absolventský rozhovorYCube: Salvator Soška X Samuel Martinko - absolventský rozhovorYCube: Salvator Soška X Samuel Martinko - absolventský rozhovorYCube: Salvator Soška X Samuel Martinko - absolventský rozhovorYCube: Salvator Soška X Samuel Martinko - absolventský rozhovorYCube: Salvator Soška X Samuel Martinko - absolventský rozhovorYCube: Salvator Soška X Samuel Martinko - absolventský rozhovor